“Najpierw wypełnienie ankiety, potem indywidualne rozmowy, a na koniec – warsztaty kreatywnego pisania, zajęcia filmowo-telewizyjne i teatralne. W jędrzejowskich szkołach poszukiwani są uzdolnieni uczniowie, którzy chcą rozwijać swoją pasję przed kamerą czy na deskach teatru.

„Ta hołota jakby głucha, mego słowa ani słucha” – to cytat ze spektaklu „Zemsta czyli mega rozkmina”, Który powstał w oparciu o sztukę Aleksandra Fredry.

Spektakl przygotowali uczniowie z jędrzejowskich szkół średnich. Na deskach teatru spędzili kilkadziesiąt godzin. – Za każdym razem próba była inna – mówią uczestnicy.

– Młodzież nie rozumie sensu i znaczeń. Nie ma w związku z tym frajdy z ze spektaklu, nie ma też dyskusji na temat tego co się obejrzało czy przeczytało – mówi Ireneusz Ślusarczyk. Stąd pomysł na projekt Międzyszkolny Pedagog Kultury, który ma to zmienić. Koordynatorzy wybrali uczniów, którzy w przyszłości chcą grać, pisać czy pracować w telewizji. Aleksandra Wrona wzięła udział w warsztatach z kreatywnego pisania, pracowała nad scenariuszem do tej „Zemsty”.

Własnych sił uczniowie próbowali też przed kamerą – obserwowali próby do spektaklu, rozmawiali z aktorami i trenerami. Na zakończenie warsztatów młodzież przygotowała krótki film.”